Johnson Ongking KNOxOUT wiceprezes Boysen

Farba jest bezpłatna! Płacisz za to, że ściana Twojego budynku oczyszcza powietrze.

„Doskonale pamiętam dzień, w którym przeczytałem artykuł w magazynie New Scientist o możliwości wytworzenia farby, która mogłaby oczyścić powietrze z zanieczyszczeń!” – wspomina Johnson Ongking, wiceprezes BOYSEN, jednej z 50 największych firm farbiarskich na świecie. To z jego inicjatywy powstała pierwsza na świecie farba skutecznie oczyszczająca powietrze.

Jak zaczęła się praca nad stworzeniem farb czyszczących powietrze?

Johnson Ongking: – Zauważyłem, że wymieniona w artykule New Scientis firma Millenium Chemicals była jednym z naszych długoletnich partnerów biznesowych Boysena. Od wielu lat kupowaliśmy od nich dwutlenek tytanu (TiO2), ponieważ jest to bardzo ważny biały pigment do farb.

Nie wiedziałem, że Millenium było również największym na świecie producentem ultradrobnego dwutlenku tytanu, a ich ultradrobne produkty TiO2 były już od dziesięcioleci używane do usuwania zanieczyszczeń powietrza w elektrowniach i katalizatorach. Szukali firmy produkującej farby, która pomogłaby im zastosować ultradrobną technologię TiO2 do stworzenia farby oczyszczającej powietrze, która byłaby zasilana energią słoneczną.

W Manili powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Pomyślałem więc że taki produkt jest bardzo potrzebny. Szybko zaczęliśmy współpracę. Siedziba naszej firmy jest na Filipinach. Ich w Wielkiej Brytanii. Odwiedzaliśmy się nawzajem. Wykonywaliśmy wiele testów.

W tym czasie Millenium został kupiony przez Cristal Global i nazwał swoją technologię ultradrobnego oczyszczania powietrza TiO2 jako CristalACTIV.

W 2009 roku KNOxOUT został wprowadzony na rynek jako pierwsza na świecie farba oczyszczająca powietrze z technologią fotokatalityczną CristalActiv i do dziś jest jedyną taką farbą na świecie.

Czy łatwo było stworzyć farbę oczyszczającą powietrze?

Johnson Ongking: – Wykonanie farby do oczyszczania powietrza nie jest proste. Nie wystarczy dodać do puszki z farbą bardzo drobny TiO2. Gdyby tak było na rynku byłoby wiele podobnych farb. Należy rozwiązać dwa główne wyzwania techniczne. Po pierwsze, trzeba upewnić się, że efekt fotokatalityczny jest na tyle silny, że farba rzeczywiście skutecznie usuwa zanieczyszczenia powietrza. Po drugie, farba musi być trwała, by mogła czyścić powietrze przez wiele lat. Każdy chemik powie, że sprostanie tym dwóm wyzwaniom w tym samym czasie jest bardzo trudne.

Jak działa fotokatalityczna, ekologiczna farba antysmogowa KNOxOUT?

Johnson Ongking: – Słowo fotokatalizator składa się z dwóch słów – „foto”, co oznacza światło, oraz „katalizator”, który jest substancją przyspieszającą reakcję chemiczną bez zużywania się w reakcji chemicznej.

W przypadku KNOxOUT, światło słoneczne, a konkretnie określone długości fal światła UV-A, energetyzują CristalActiv, który następnie przekształca zwykłą parę wodną w wolne rodniki na powierzchni ultradrobnego TiO2. Te wolne rodniki atakują szkodliwe zanieczyszczenia powietrza, takie jak tlenki azotu (NOx), tlenki siarki (SOx) i lotne związki organiczne (LZO) i poprzez szereg reakcji chemicznych przekształcają je w nieszkodliwe substancje

Jako katalizator, CristalActiv nie jest zużywany w reakcji, dzięki czemu KNOxOUT może stale oczyszczać powietrze tak długo, jak długo jest wystawiony na działanie wystarczającej ilości światła.

Dane testowe z Międzynarodowego Centrum Testowania Standardów Fotokatalizatorów przy Queen’s University w Belfaście wykazały, że KNOxOUT jest bardzo skuteczny w usuwaniu NOx i LZO. Kolejnym wyzwaniem jest to, że sam mechanizm niszczenia zanieczyszczeń powietrza może również degradować systemy żywic organicznych i pigmentów w formulacjach farb. Wspólnie z Cristalem wykonaliśmy dużo pracy, aby móc wykonać bardzo wytrzymałą farbę do oczyszczania powietrza.

Nasze pierwsze malowanie na dużą skalę KNOxOUT zostało wykonane w 2008 roku i do tej pory (czyli przez 13 lat!) farba nadal ma się bardzo dobrze. To pokazuje, że KNOxOUT to trwała farba i oczyszcza powietrze naprawdę przez wiele lat.

Od początku byłeś przekonany do KNOxOUT?

Johnson Ongking: – Tak, bardzo wierzyłem w tę farbę! Im więcej zaczęłam czytać o tym, jak bardzo zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływa na nasze zdrowie, tym bardziej zdawałam sobie sprawę, że musimy zrobić KNOxOUT. W Manili, stolicy Filipin, problem z zanieczyszczeniem powietrza jest ewidentny. Kocham swój kraj, ale muszę przyznać, że zanieczyszczenie powietrza w Manili jest jednym z najgorszych na świecie. Turyści od razu to zauważają. Wiele osób, w tym my, czuło się bezradnych. Nie wiedzieliśmy, co zwykły człowiek może zrobić, aby poprawić jakość powietrza, którym oddychamy.

Oczywiście możemy nosić maski, aby się chronić, tak jak robiliśmy to podczas pandemii. Jest to jednak tylko tymczasowe zabezpieczenie i nie oczyszcza powietrza, więc po zdjęciu maski nie da się uniknąć wdychania zanieczyszczonego powietrza. Zanieczyszczenie powietrza ma wiele negatywnych skutków zdrowotnych i jest cichym zabójcą – brudne powietrze skraca oczekiwaną długość życia ludzi, którzy nim oddychają. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że zanieczyszczenie powietrza prowadzi do ponad 6 milionów przedwczesnych zgonów rocznie.

Dzięki KNOxOUT zapewniamy narzędzie, które każdy może z łatwością wykorzystać do oczyszczenia powietrza w miejscu, w którym mieszka. W końcu malujemy wiele powierzchni, zwłaszcza na zewnątrz. Większość z nas kupuje farbę, aby nadać ścianie kolor i ochronić ją przed uszkodzeniami atmosferycznymi. Dzięki KNOxOUT nadal mamy te estetyczne i ochronne funkcje, ale najważniejszą rolą farby KNOxOUT jest oczyszczanie powietrza. Dla mnie ogromna moc tej technologii polega na tym, że wystarczy słońce, aby rozpocząć proces oczyszczania powietrza. Nie potrzebujesz podłączenia do prądu, wystarczy słońce i para wodna, a te są dostępne w naturze. To zielony sposób na osiągnięcie zielonego celu.

W jaki sposób możemy być częścią rozwiązania problemu związanego z zanieczyszczeniami powietrza?

Johnson Ongking: – Wielu z nas jest teraz świadomych naszego śladu węglowego i staramy się znaleźć sposoby na obniżenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) lub zrównoważenie emisji gazów cieplarnianych, za które jesteśmy osobiście odpowiedzialni. W trakcie badania zanieczyszczenia powietrza dowiedziałem się, że większość z nas pozostawia również ślad NOx. Każdy, kto porusza się samochodem, poza tymi, którzy korzystają z aut elektrycznych, emituje do powietrza zanieczyszczenia, głównie tlenki azotu. KNOxOUT umożliwia usunięcie twojego śladu NOx w taki sam sposób, w jaki staramy się złagodzić ślad węglowy. Osoba, która przejeżdża dziennie 20 kilometrów średniej wielkości, nowoczesnym samochodem wytwarzającym 0,15 grama NOx na kilometr, wytwarzałaby około 3 gramów NOx dziennie. Może więc złagodzić ten ślad NOx, malując farbą KNOxOUT 10 metrów kwadratowych przy ruchliwej ulicy.

Dlatego uważam, że KNOxOUT to technologia wzmacniająca – daje zwykłym ludziom moc przekształcania zwykłych ścian w filtry powietrza i aktywnej walki z zanieczyszczeniem powietrza. Każdy, kto jest częścią problemu zanieczyszczenia, może teraz stać się częścią rozwiązania.

To jest prawdziwa siła KNOxOUT, którą możemy dzielić się z wieloma ludźmi na całym świecie. W końcu zanieczyszczenie powietrza to problem globalny – WHO szacuje, że 92% światowej populacji mieszka w miejscach, w których poziom jakości powietrza spada poniżej standardów WHO.

Sztuka, która oczyszcza powietrze. Jak świat przyjął ekologiczne murale antysmogowe?

Johnson Ongking: – Kiedy powstał KNOxOUT – Boysen i Cristal zastanawiali się, jak pokazać światu te niezwykłe właściwości.

Moja siostra, Jacqueline, wymyśliła by wzdłuż ruchliwej ulicy EDSA stworzyć pierwszy na świecie projekt sztuki ulicznej, który na naprawdę dużą skalę oczyszczałyby powietrze. Filipińscy i międzynarodowi artyści wykorzystali KNOxOUT do stworzenia dużych murali oczyszczających powietrze o powierzchni około 1000 metrów kwadratowych każdy, aby wykorzystać piękno sztuki i potęgę nauki, aby pomóc rozwiązać problem zanieczyszczenia powietrza – w efekcie tworząc największy na świecie i najbardziej kolorowy oczyszczać powietrza.

Przed formalnym uruchomieniem KNOxOUT Boysen poprosił Manila Observatory, wiodący instytut jakości powietrza na Filipinach, o przeprowadzenie rocznej próby na stacji metra wzdłuż EDSA, najbardziej ruchliwej i najbardziej zanieczyszczonej jezdni w Manili, w celu przetestowania skuteczności farby. Badanie wykazało, że KNOxOUT obniżył poziom NOx wokół stacji o około 20%, co odpowiadało zmniejszeniu emisji NOx z około 30 000 pojazdów przejeżdżających codziennie przez stację.

Projekt został nazwany “EDSA – Każdy zasługuje na bezpieczne powietrze”. EDSA miała również silne przesłanie symboliczne dla KNOxOUT – rewolucja EDSA z 1986 r. wprowadziła na świat termin „ludzka siła” i zainspirowała podobne pokojowe ruchy oporu od Europy Wschodniej po Amerykę Południową. EDSA ponownie stałaby się globalną platformą startową dla międzynarodowego ruchu, tym razem nie na arenie politycznej, ale transformacji społecznej i środowiskowej.

Jakie są wyzwania związane z promocją KNOxOUT na świecie?

Johnson Ongking: – Projekt EDSA zdobył kilka międzynarodowych nagród, w tym w kategorii Planet w konkursie Act Responsible Cannes Awards w 2014 roku, i pojawił się w kilku międzynarodowych programach telewizyjnych. Farbą zaczęli się interesować ludzie z różnych krajów na całym świecie. Najpierw zaczęliśmy realizować projekty KNOxOUT w pobliżu krajów takich jak Japonia, Hong Kong, Malezja, Singapur, Kambodża, a później w Arabii Saudyjskiej, Niemczech, Francji i Meksyku. Nawiązaliśmy bardzo silną współpracę z firmą AIRE w Peru, która rozpowszechniła koncepcję dzieł sztuki związanych z oczyszczaniem powietrza w całej Ameryce Południowej. W zeszłym roku współpracowaliśmy z Converse przy pracach nad ich dziełami Lasów Miejskich w największych miastach na całym świecie, w tym w Warszawie, więc prace związane z oczyszczaniem powietrza namalowane za pomocą KNOxOUT są teraz dostępne na sześciu kontynentach na całym świecie.

Chociaż jesteśmy podekscytowani rozpowszechnianiem KNOxOUT na całym świecie, zdajemy sobie sprawę, że potrzeba czasu, aby innowacje stały się głównym nurtem. Potrzeba czasu, aby ludzie zrozumieli nowe koncepcje i przyjęli nowe praktyki. Ludzie zawsze kupowali farbę ze względów estetycznych i ochronnych, a tu tak naprawdę kupujesz z KNOxOUT oczyszczacz powietrza zasilany energią słoneczną, a wszystkie inne właściwości farby są darmowe.

Nasza firma działa w branży farb od 1953 roku, wiemy więc, jak sprzedawać farby, ale nie mamy doświadczenia w sprzedaży oczyszczaczy powietrza. Wiemy, jak upewnić się, że ludzie maja dobre doświadczenia podczas stosowania KNOxOUT, ale nie wiemy, ile czyste powietrze jest warte dla ludzi. Uczymy się, że nie sprzedajemy farby, a oczyszczacz powietrza.

Rozumiemy, że KNOxOUT bardzo różni się od koncepcji, jaką większość ludzi ma w swoich umysłach na temat tego, jak wygląda oczyszczacz powietrza. Ludzie widzą, że jest w puszce po farbie, więc ich naturalnym instynktem jest porównanie jego ceny z ceną innej farby. Ale jeśli inne farby nie oczyszczają powietrza, to złe porównanie. Cenę KNOxOUT należy porównać z ceną innych oczyszczaczy powietrza. Ale ile oczyszczaczy powietrza zasilanych energią słoneczną można kupić? Wielu z nas nie zna innej opcji. A bez niczego do porównania, trudno jest ludziom docenić wartość KNOxOUT.

Na szczęście znaleźliśmy partnerów, którzy są chętni do przyjęcia nowych innowacji, gdy zrozumieją naukę i dane stojące za KNOxOUT. Na przykład Uniwersytet Ateneo, gdzie mieściło się Obserwatorium w Manili, pomalował wiele budynków w swoim kampusie za pomocą KNOxOUT po tym, jak naukowcy, którzy przeprowadzili roczny test KNOxOUT, podzielili się swoimi odkryciami z innymi wydziałami uniwersytetu. Zrozumieli, jaką wartość przyniesie czystsze powietrze dla zdrowia całej społeczności akademickiej.

Smog miejski – z czego jest zrobiony?

Johnson Ongking: – Smog, czyli ozon w warstwie przyziemnej, powstaje w wyniku reakcji tlenków azotu (NOx) i lotnych związków organicznych (LZO) pod wpływem światła słonecznego. NOx to gazy, które powstają podczas spalania paliwa. Dwutlenek azotu (NO2), gaz brunatny, jest szkodliwy dla zdrowia ludzkiego i środowiska. NO2 pochodzi z wydechów samochodów osobowych, ciężarowych, a także statków.

LZO znajdują się w wielu produktach, takich jak domowe środki czyszczące, odtłuszczacze, kleje, meble i materiały budowlane, w tym farby. Producenci farb poczynili znaczne postępy w obniżaniu poziomów LZO w farbach, a dziś farby nie zawierają LZO. KNOxOUT nie tylko zawiera bardzo mało LZO, ale ponieważ faktycznie niszczy LZO w powietrzu, jest w rzeczywistości „farbą negatywną LZO” – taką, która usuwa więcej LZO niż jest używane do wytworzenia produktu.

KNOxOUT niszczy te dwa składniki smogu: NOx i LZO, dzięki czemu w powietrzu może powstawać mniej smogu.

Boysen - co warto wiedzieć o firmie?

Johnson Ongking: – Boysen produkuje farby od 1953 roku. Jesteśmy największą firmą farbiarską na Filipinach, jedną z 20 najlepszych w Azji i jedną z 50 najlepszych na świecie. Jesteśmy jedną z zaledwie dwóch firm produkujących farby w Azji, które co roku otrzymują platynowy status marki Reader’s Digest Trusted Brand Platinum od momentu przyznania nagrody za farby w 2006 roku. Zostaliśmy nagrodzeni Zrównoważoną Firmą Roku w konkursie Global Responsible Business Leadership Awards w 2018 roku.

Jak to się stało, że KNOxOUT jest w Polsce?

Johnson Ongking: – Grupa RW jest wyłącznym dystrybutorem farby KNOxOUT w Polsce i Europie. Kiedy Paweł Lisowski skontaktował się ze mną i powiedział, że jest z Polski, byłem zachwycony! Mam wspaniałe wspomnienia związane z Polską. W 1990 roku, kiedy byłem na studiach, moja szkoła podpisała umowę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Spędziłem rok w Domu Studentów Sabinki przy Alei Niepodległości w Warszawie. Zaprzyjaźniłem się z wieloma osobami, z którymi do dziś utrzymuję kontakt. Ludzie byli dla mnie bardzo mili i naprawdę kochałem mój czas w Polsce. Zwiedziłam wiele zakątków Polski, bo znajomi zabrali mnie do Radomia, Piotrkowa Trybunalskiego, koło Mikołajek na Mazurach, oczywiście byłam też w Krakowie, Zakopanem, Gdańsku, Sopocie, Poznaniu i Częstochowie. W 1995 wróciłem do Polski do pracy w banku inwestycyjnym i zostałem kolejny rok. Nauka polskiego nie była łatwa. Moi znajomi wstydzili się mówić po angielsku, więc zmusiło mnie to do nauczenia się ich języka. Niewiele już pamiętam, ale wciąż mam dużo sentymentu.

Dlaczego warto odwiedzić Filipiny?

Johnson Ongking: – Filipiny to piękny kraj. Jesteśmy drugim co do wielkości archipelagiem na świecie z ponad 7000 wyspami. W ciągu ostatnich 3-4 lat słyszałem więcej turystów mówiących po polsku i bardzo mnie to cieszy. Jak wspomniałem niestety powietrze w Manili nie jest najlepsze, ale myślę, że polscy goście chętnie skorzystaliby z jedzenia i zakupów w mieście.Oczywiście najlepsze części kraju do odwiedzenia znajdują się na różnych wyspach. Dwie z naszych popularnych plaż znalazły się wśród 10 najlepszych plaż na świecie w konkursie Condé Nast Traveler 2020 Readers’ Choice Awards. Mamy jedne z najlepszych miejsc na świecie do snorkelingu, surfingu i nurkowania. Można tu nawet popływać z rekinem wielorybim, największą rybą świata.Filipiny zawierają 2/3 bioróżnorodności Ziemi. Mamy najwyższego orła na świecie, najmniejszego naczelnego na świecie, największego nietoperza na świecie, najmniejszego jelenia na świecie, największego krokodyla na świecie. Mamy wiele owoców tropikalnych, w tym to, co wielu uważa za najlepsze mango na świecie.Językiem urzędowym jest angielski, więc komunikacja z mieszkańcami nie będzie trudna. Filipiny to jedyny katolicki kraj w Azji Południowo-Wschodniej, więc religia jest czymś wspólnym Filipińczyków z wieloma Polakami.

Pozostałe wpisy

Sklep z farbami KNOxOUT

Przedstawiamy pierwsze na świecie farby, które oczyszczają powietrze. Zamów już dziś! Każdą ścianę, którą pomalujesz elewacyjną farbą KNOxOUT zamienisz w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem.

Scroll to Top