Ekomural z wizerunkiem Kazimierza Deyny

Mural Kazimierza Deyny malowany farbami antysomogowymi KNOxOUT

Dzięki projektowi EcoEvolution farby KNOxOUT zostały wykorzystane podczas malowania muralu legendarnego Kazimierza Deyny.

– Cieszę się, że tak istotny mural, który upamiętnia legendarnego Kazimierza Deynę, podkreśla kluczową wartość jaką jest szacunek. Szacunek jest ważny. Także szacunek do środowiska – mówi Paweł Lisowski, autor projektu EcoEvolution.org.

– 300 mkw. muralu jest pomalowane farbą antysmogową KNOxOUT. Nazwę można łatwo przetłumaczyć jako: “out”, czyli wypraszamy szkodliwe tlenki azotu (NOx). Owa farba nie tylko ozdabia, ale wręcz pracuje na rzecz środowiska. Pod wpływem promieni słonecznych uruchamia się reakcja chemiczna, która najbardziej szkodliwe zanieczyszczenia przekształca w mniej szkodliwe substancje. 1 mkw. pokryty farbą KNOxOUT redukuje liczbę tlenków azotu o 0,44 g. Porównując: jedno średniej wielkości drzewo filtruje dziennie 0,42 g powietrza. Można sobie łatwo wyobrazić, że 300 mkw. muralu, to tak jakby posadzić park z 300 drzewami.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z Press Kitem.

Eko mural z wizerunkiem legendarnego Kazimierza Deyny

Mural poświęcony Kazimierzowi Deynie, legendarnemu kapitanowi Legii i reprezentacji Polski, który powstaje przy ul. Kazury 16 w Warszawie, nie tylko ozdobi 420 mkw. ściany, ale zmniejszy też ilość szkodliwych tlenków azotu w powietrzu.

Inicjatorem eko muralu jest Fundacja im. Kazimierza Deyny.

EcoEvolution.org – projekt, który oczyszcza powietrze

Paweł Lisowski, autor projektu EcoEvolution.org mówi: – Deyna to legenda. Jestem pewien, że gdyby żył, też chciałby dbać o środowisko. Kibice Legii nie tylko wspominają swojego idola, ale również przyczynili się do tego, że na warszawskim Ursynowie powstaje ogromna ściana, która dosłownie czyści powietrze. A to znaczy, że patrząc na portret wybitnego, polskiego piłkarza, możemy wspominać jego genialne akcje na boisku, ale również powinniśmy wiedzieć, że robimy ważną rzecz, obniżamy zanieczyszczenia w powietrzu.Z 420 mkw. ściany, na której powstaje mural Kazimierza Deyny, ok. 300 mkw. jest pomalowane farbą antysmogową KNOxOUT™. To oznacza, że mural ten dziennie będzie redukował 132 g szkodliwych tlenków azotu. Dokładnie tyle szkodliwych substancji dziennie filtruje aż 300 średniej wielkości drzew.

Przyszłość miast w walce ze smogiem

lorem ipsum

Jak to możliwe, że farba czyści powietrze?

Farba KNOxOUT zawiera fotokatalizator, który pod wpływem promieniowania słonecznego (promieniowania UV) przekształca szkodliwe zanieczyszczenia powietrza w mniej szkodliwe substancje. Nie tylko upiększamy w ten sposób przestrzeń, ale tworzymy również aktywną powierzchnię oczyszczającą powietrze. Takie powierzchnie najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie jest najwięcej szkodliwych tlenków azotu.

Tenki azotu

Tlenki azotu (NOx) są wysoce reaktywnymi gazami zawierającymi azot i tlen.
Mają poważne skutki dla zdrowia i środowiska. Owe małe cząsteczki mogą powodować problemy z oddychaniem. Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i takie, u których już występują choroby związane z układem oddechowym.
NOx są również odpowiedzialne za smog, a przez to, że łatwo rozpuszczają się w wodzie, są przyczyną powstawania kwaśnych deszczy.

Jak działa farba KNOxOUT?

Podczas gdy większość ekologicznych farb koncentruje się na obniżeniu poziomu lotnych związków organicznych (LZO), KNOxOUT ustanawia nowy paradygmat dla „zielonych” farb. Wprowadza ekologiczne farby z technologią oczyszczania powietrza, które stale działają w celu zmniejszenia zanieczyszczenia i poprawy stanu środowiska.

Fotokatalizator

Fotokatalizatorem, który rozpoczyna tak korzystne reakcje chemiczne, jest ultradrobny (nanometryczny) dwutlenk tytanu (TiO2).Dwutlenek tytanu pochłania energię słoneczną i przekształca zwykłą parę wodną w hydroksylowe i peroksylowe wolne rodniki. Te wolne rodniki, utworzone w ułamkach sekundy (jednej miliardowej sekundy), są reaktywnymi związkami, które rozkładają na powierzchni farby szkodliwe zanieczyszczenia powietrza, takie jak tlenki azotu (NOx).Szkodliwe NOx (tlenki azotu) są przekształcane w kwas azotowy, który jest szybko neutralizowany przez alkaliczne cząstki węglanu wapnia w farbie, wytwarzając nieszkodliwe ilości azotanu wapnia i nieznaczne ilości dwutlenku węgla i wody.Azotan wapnia rozpuszcza się w wodzie. Pod wpływem deszczu jest łatwo usuwany z powierzchni. Powierzchnia pozostaje czysta.Wielką zaletą reakcji fotokatalitycznej jest to, że ultradrobny TiO2 nie jest zużywany w reakcji. Jest on jedynie katalizatorem, który, o ile jest wystarczająca ilość światła, powietrza i wilgoci, stale generuje wolne rodniki. Dodatkowo reakcja ta nadaje farbie właściwości samoczyszczące, przeciwbakteryjne i dezodoryzujące. Farba jest przyjazna dla środowiska. Stosuje się ją, jak zwykłą farbę. Można użyć zarówno pędzla, wałka, jak i pistoletu malarskiego (natryskowego) podciśnieniowego.

Zdrowie mieszkańców

Według Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenie powietrza stanowi największe środowiskowe zagrożenie dla zdrowia w UE. W wyniku złej jakości powietrza rocznie umiera ok. 400 000 osób, przy czym szczególnie narażeni są mieszkańcy miast. Redukowanie zanieczyszczeń jest ważnym wyzwaniem. Miasta działają na wielu frontach. Farba KNOxOUT może skutecznie wspierać te starania.Paweł Lisowski, EcoEvolution.org: – Sadźmy drzewa i malujmy ściany farbą antysmogową KNOxOUT. To działa. Włodarze miast i mieszkańcy dostają do ręki potężne narzędzie, które wspiera ich zdrowie, ale też upiększa, oczyszcza – w przenośni i dosłownie – miejską przestrzeń. Chcemy pomalować tyle ścian, ile to tylko będzie możliwe. Dlaczego? Przypomnę: jedno średnie drzewo filtruje 0,42g tlenków azotu, a jeden mkw. ściany pokrytej KNOxOUT redukuje 0,44g tlenków azotu dziennie.

Kiedy odsłonięcie eko muralu?

Uroczyste odsłonięcie eko muralu z wizerunkiem Kazimierza Deyny, odbędzie się we wtorek, 1.09, o godz. 20, przy ul. St. Kazury 16 na Ursynowie w Warszawie. Mural zaprojektował Bartosz Podlewski z Bakcyl Studio, a wszystko namalowała ekipa z WallArt.To miejsce jest ważne również dlatego, że znajduje się przy wylocie z tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Jest tu duży ruch samochodowy, a to oznacza duże stężenie tlenków azotu. Eko Mural, redukujący szkodliwe zanieczyszczenia, będzie służył mieszkańcom przez długie lata.

Zdjęcia zrobione przez WallArt – ekipę, która malowała eko mural z wizerunkiem Kazimierza Deyny. 

Pozostałe wpisy

Sklep z farbami KNOxOUT

Przedstawiamy pierwsze na świecie farby, które oczyszczają powietrze. Zamów już dziś! Każdą ścianę, którą pomalujesz elewacyjną farbą KNOxOUT zamienisz w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem.

Scroll to Top