Polska firma Sii Polska świętuje 15-lat działalności, 1 miliard przychodu i zatrudnienie 6000 pracowników. Na co dzień w ramach Programu Sponsoringu Pasji wspiera grantami pasje swoich specjalistów, a teraz w pięciu miastach będzie także dokładać swoją cegiełkę do czystszego powietrza. Właśnie powstaje pięć ekologicznych murali antysmogowych, które łącznie przefiltrują 768 mln m3 powietrza.
Projekt jest realizowany pod patronatem Fundacji EcoEvolution.org. Czytając dalej dowiesz się, jak działają farby fotokatalityczne i w jaki sposób eko murale Sii Polska czyszczą powietrze.
Czas czytania: 3 minuty
Kogo zobaczymy na antysmogowych, ekologicznych muralach Sii Polska?
Głównymi bohaterami kampanii #UnstoppableSii są pracownicy. Na eko muralach zobaczymy Katarzynę, Kamila oraz Remka, którzy na co dzień pracują w oddziałach firmy w Warszawie, Katowicach oraz Lublinie. Każdy z nich ma inne pasje. Np. Kamil jest zapalonym kolarzem. Wspólnie z kolegami stworzył amatorską drużynę kolarską Sii Cycling Team. (>> artykuł na EcoEvolution.org).
Ile metrów kwadratowych będzie pomalowanych antysmogową farbą KNOxOUT?
Eko murale Sii Polska powstaną w pięciu miastach Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Rzeszowie. Łącznie 1069 mkw. To oznacza, że murale dziennie będą filtrować 3 207 000 metrów sześciennych powietrza. Każdy metr kwadratowy redukuje do 0.44 g szkodliwych tlenków azotu. Dla porównania jedno średniej wielkości drzewo 0,42 g. W tym kontekście owe 1069 mkw. muralu pełni rolę 1069 drzew! Oczywiście, że drzewa mają wiele innych ważnych właściwości, ale w centrach miast, przy głównych drogach, nie możemy posadzić tysięcy drzew, za to jeździmy tam samochodami, które zanieczyszczają powietrze. Malując więc ściany budynków antysmogową farbą redukujemy ślad tlenków azotu, który zostawia każdy kierowca nie-elektrycznego pojazdu.
Nie do zatrzymania! Także w walce o jakość powietrza
Paweł Lisowski, prezes Fundacji EcoEvolution.org:
– To jest projekt-marzenie! Polska firma, która świętuje swój ważny jubileusz, równocześnie dba o to, by ich działania komunikacyjne były dobre dla zdrowia mieszkańców, a tym samym ich pracowników. Wybierają farbą antysmogową, która nie dość, że nie zanieczyszcza środowiska lotnymi związkami organicznymi, to też aktywnie czyści powietrze. Choć wielu osobom wydaje się to niewiarygodne, to rzeczywiście każdy 1 mkw. po cichu, bezpiecznie, nieustannie pracuje na to, by redukować m.in. tlenki azotu, będące częścią smogu. A smog, który jest problemem, nie tylko polskich miast, to cichy zabójca. Statystyki, które publikuje ONZ są przytłaczające. Wiele osób umiera przedwcześnie tylko dlatego, że powietrze, w miejscu, gdzie mieszkają jest fatalnej jakości. Teraz mamy narzędzie w rękach – farba, która de facto zmienia ścianę budynku w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem.
Farba elewacyjna może dbać o zdrowie mieszkańców
Wojciech Wójcik, Grupa RW – Reklama-Wielkoformatowa.com:
– To jasne, że każdy z nas boi się o Planetę i chce, by nasze działania były wspierające. Bezdyskusyjne to jest czas na działanie, już nie tylko debatowanie. My w Reklamie Wielkoformatowej też wychodzimy z konkretnymi pomysłami. Jesteśmy dystrybutorem ekologicznej farby antysmogowej KNOxOUT, niedługo ogłosimy też program, który pomoże zneutralizować szkodliwe działania emitujące CO2, ale tak de facto żadnego z tych działań nie możemy zrealizować bez firm, które kupując miejsce reklamowe wybierają nowe rozwiązania. Widzimy, jak wielkie marki coraz bardziej odpowiedzialnie podchodzą do akcji pro środowiskowych. To rzeczywiście wymaga zmiany w myśleniu. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom farba elewacyjna już nie tylko chroni budynek przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ale wprost nadaje budynkowi właściwości, które redukują szkodliwe zanieczyszczenia. Rozwiązania już istnieją, a dzięki takim odpowiedzialnym firmom jak np. np. Sii Polska, są one też stosowane.
Jak działa farba fotokatalityczna?
Wojciech Wójcik, Grupa RW – Reklama-Wielkoformatowa.com:
– Farba fotokatalityczna to już nie przyszłość, a teraźniejszość. Za nim Grupa RW została wyłącznym dystrybutorem ekologicznej farby antysmogowej KNOxOUT analizowaliśmy wszystkie dostępne na rynku farby. I albo nie miały badań naukowych albo sposób ich nakładania nie był intuicyjny, niektóre np. zbyt szybko wysychały. Wyobraźmy sobie, że stoimy na samej górze rusztowania, i nagle minęło kilka godzin, a farba jest już nie do użycia. I nawet nie chodzi tylko o pracę malarza, ale też o sam produkt. Wyrzucanie nie jest ekologiczną postawą. Znaleźliśmy więc farbę, która od 2009 roku jest na rynku. Była wykorzystywana na sześciu kontynentach i międzynarodowe zespołu specjalistów potwierdziły ich skuteczność. A co najważniejsze sami wzięliśmy tę farbę i zaczęliśmy malować. Bajka! Brak chemicznego zapachu, jest bezwonna, świetnie kryje, nie cieknie z pędzla, a dodatkowo wiemy, że malując ścianę zmieniamy ją w oczyszczacz powietrza.
Zjawisko fotokatalizy jest doskonale znane. W farbie KNOxOUT fotokatalizatorem jest nano dwutlenek tytanu (TiO2) pod wpływem promieni słonecznych (światła UV) uaktywnia się szereg reakcji chemicznych, które ostatecznie neutralizują szkodliwe zanieczyszczenia. Specjalna formuła nano dwutlenku tytanu wykorzystana w farbie została opatentowana pod nazwą CrystalActiv. Każda biała farba zawiera dwutlenek tytanu, bo ten odpowiada za biały kolor. Wielu producentów farb informuje też, że stosuje nano dwutlenek tytanu (to dwie różne substancje). Trick polega jednak na tym, że nano dwutlenek tytanu ma tendencję do zbrylania się, a gdy tak się dzieje to jego właściwości oczyszczania powietrza maleją. Dlatego więc wykonawcy farb, którzy nie przedstawiają badań, nie mogą zagwarantować, jaka ilość zanieczyszczeń jest zredukowana. Cała istotna polega na tym jak owy nano dwutlenek tytanu został w farbie wykorzystany.
Niewątpliwe właściwości farb fotokatalitycznych są liczne. Mogą oczyszczać powietrze (wiemy z badań, że farba KNOxOUT redukuje 0,44 g tlenków azotu na 1 mkw.), ale też nie dopuszczają do rozwinięcia pleśni, neutralizują bakterie i wirusy, są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, rzadziej więc trzeba je odmalowywać.